PN - PT 9:00 - 17:00

Płynność finansowa to podstawa. Jak uniknąć jej braku w firmie?


Utrzymanie płynności finansowej to - obok generowania zysku - główny cel każdego przedsiębiorstwa. Nie zawsze jest to jednak łatwe do zrealizowania, szczególnie wśród małych i średnich firm. Wystarczą opóźnienia w uzyskaniu należności od klientów i mogą pojawić się problemy związane z brakiem środków na wypłaty dla pracowników, spłaty faktur czy uregulowanie podatku i rozliczeń z ZUS. Jakie są sposoby by tego uniknąć?

płynność finansowa

Monitoring należności


Problemy zaskakująco wielu przedsiębiorców wynikają z tego, iż nie prowadzą oni odpowiedniej ewidencji i nie pilnują terminowego regulowania należności. By nie dopuścić do sytuacji utraty płynności powinno się w miarę możliwości weryfikować potencjalnych kontrahentów, a potem prowadzić uważny monitoring należności. Trzeba utrzymywać kontakt z klientami i przypominać im o terminach oraz konieczności spłaty faktur. Obecnie taki monitoring jest bardzo prosty z uwagi na dostępne systemy księgowe.


Kredyt obrotowy


Jedna z najbardziej popularnych form poprawiania płynności. Przeznaczony jest do finansowania bieżącej działalności, a więc nabycia materiałów/towarów czy spłatę krótkoterminowych zobowiązań. Kredyt ten zwykle przypisany jest na 12 miesięcy, lecz banki oferują czasem umowy nawet do 36 miesięcy. Może mieć charakter odnawialny lub nieodnawialny - w tym pierwszym przypadku przedsiębiorca może odnowić kredyt jeśli spłaci go w całości przed terminem. Do szczególnie atrakcyjnych kredytów obrotowych należą kredyty z gwarancją spłaty (przez BGK), realizowaną w ramach projektów unijnych PLG Cosme i De Minimis.


Finansowanie inwestycji


Rozwój firmy wymaga inwestowania, a to oznacza zamrożenie często dużych środków pieniężnych. Nawet jeśli inwestycja jest bezpieczna, to może to spowodować w przyszłości pojawienie się trudności z terminowymi płatnościami. By tego uniknąć lepiej sięgać po finansowanie zewnętrzne w postaci kredytu inwestycyjnego (przydzielany jest na konkretny cel - planowaną inwestycję). Pozwala to zamrozić gotówkę w inwestycji, lecz bez ryzykowania utraty płynności.


Faktoring


Firma faktoringowa może wykupić nasze należności i przejmuje wtedy na siebie ściągnięcie ich od kontrahenta (zależnie od rodzaju faktoringu może przejąć też ryzyko braku spłaty). Przedsiębiorstwo nie musi czekać do terminu płatności faktury, tylko od razu otrzymuje większość należności (pomniejszoną o prowizję, z reguły na poziomie około 10%). To ciekawa alternatywa dla produktów kredytowych, zwłaszcza, że wielu mniejszych przedsiębiorców ma problemy z uzyskaniem finansowania od banków.

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!