Kij czy marchewka? Jaki rodzaj motywowania pracowników sprawdza się najlepiej?


Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, w jaki sposób zmotywować swoich pracowników do jeszcze lepszej i bardziej efektywnej pracy. Dobrym pomysłem może być wprowadzenie różnorodnych systemów motywacyjnych. Niektórzy jednak wychodzą z błędnego założenia, iż stosowanie metody kija i marchewki sprawdzi się na terenie ich własnej firmy. Żaden pracownik nie lubi kar za nieprawidłowe wykonanie zadania, często dzieje się to nie z winy danej osoby, a np. z braku czasu, czy też niewłaściwie wyjaśnionego zadania.

Warto stosować taktykę marchewki, a więc nagradzania za dobre wyniki w pracy, chociaż przy rażących błędach i zaniedbaniach nie obędzie się bez poważnej rozmowy z pracownikiem.


Jak motywować pracownika?


Odpowiednią motywacją dla każdego pracownika będą oczywiście godziwe zarobki. Powinny być one odpowiednie do zajmowanego przez daną osobę stanowiska. Nie warto oszczędzać na płacach dobrze pracujących ludzi, ponieważ wpływają oni na rozwój firmy i zwiększają jej renomę. Pracownicy powinni być też angażowani w różnorodne projekty, realizowane przez dane przedsiębiorstwo, aby czuli się ważni.


Wprowadzenie systemu nagród mogłoby zachwiać odpowiednią atmosferą w pracy, ponieważ ludzie widzieliby w sobie potencjalnych rywali i działaliby wkrótce na swoją niekorzyść, przez co wydajność pracy znacznie by się osłabiła. Dobrym wyborem może być również stosowanie tzw. awansów zawodowych, jeśli jest to oczywiście możliwe.


Zapewnienie możliwości rozwoju osobistego


Potencjalni pracownicy zwracają uwagę na to, czy w danym przedsiębiorstwie będą mogli:


  • dobrze zarobić,
  • zapewnić sobie rozwój osobisty,
  • zapewnić sobie ewentualny awans.


Spełniając wszystkie te warunki pracodawca nie musi martwić się o to, czy jego pracownik będzie odpowiednio zmotywowany do pracy. Z pewnością postara się prawidłowo wykonać wszystkie powierzone mu obowiązki. Warto zapewnić swoim podwładnym możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, dzięki czemu poczują się docenieni i będą widzieć, że są ważną częścią zespołu.


Zainteresował Cię powyższy temat? Przeczytaj więc artykuł na temat zatrudniania stażysty - jako inwestycję w przyszłego pracownika.Napisz do nas

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.

Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…

W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.

De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.