PN - PT 9:00 - 17:00

Kij czy marchewka? Jaki rodzaj motywowania pracowników sprawdza się najlepiej?


Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, w jaki sposób zmotywować swoich pracowników do jeszcze lepszej i bardziej efektywnej pracy. Dobrym pomysłem może być wprowadzenie różnorodnych systemów motywacyjnych. Niektórzy jednak wychodzą z błędnego założenia, iż stosowanie metody kija i marchewki sprawdzi się na terenie ich własnej firmy. Żaden pracownik nie lubi kar za nieprawidłowe wykonanie zadania, często dzieje się to nie z winy danej osoby, a np. z braku czasu, czy też niewłaściwie wyjaśnionego zadania.

Warto stosować taktykę marchewki, a więc nagradzania za dobre wyniki w pracy, chociaż przy rażących błędach i zaniedbaniach nie obędzie się bez poważnej rozmowy z pracownikiem.


Jak motywować pracownika?


Odpowiednią motywacją dla każdego pracownika będą oczywiście godziwe zarobki. Powinny być one odpowiednie do zajmowanego przez daną osobę stanowiska. Nie warto oszczędzać na płacach dobrze pracujących ludzi, ponieważ wpływają oni na rozwój firmy i zwiększają jej renomę. Pracownicy powinni być też angażowani w różnorodne projekty, realizowane przez dane przedsiębiorstwo, aby czuli się ważni.


Wprowadzenie systemu nagród mogłoby zachwiać odpowiednią atmosferą w pracy, ponieważ ludzie widzieliby w sobie potencjalnych rywali i działaliby wkrótce na swoją niekorzyść, przez co wydajność pracy znacznie by się osłabiła. Dobrym wyborem może być również stosowanie tzw. awansów zawodowych, jeśli jest to oczywiście możliwe.


Zapewnienie możliwości rozwoju osobistego


Potencjalni pracownicy zwracają uwagę na to, czy w danym przedsiębiorstwie będą mogli:


  • dobrze zarobić,
  • zapewnić sobie rozwój osobisty,
  • zapewnić sobie ewentualny awans.


Spełniając wszystkie te warunki pracodawca nie musi martwić się o to, czy jego pracownik będzie odpowiednio zmotywowany do pracy. Z pewnością postara się prawidłowo wykonać wszystkie powierzone mu obowiązki. Warto zapewnić swoim podwładnym możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, dzięki czemu poczują się docenieni i będą widzieć, że są ważną częścią zespołu.


Zainteresował Cię powyższy temat? Przeczytaj więc artykuł na temat zatrudniania stażysty - jako inwestycję w przyszłego pracownika.KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!