PN - PT 9:00 - 17:00

Jakie pułapki czyhają na młodego przedsiębiorcę?


Założenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób, lecz trzeba się przygotować na to, że na młodych przedsiębiorców będzie czyhać wiele różnych pułapek. Pierwszą z nich jest to, że większość wolnego czasu trzeba będzie spędzać w... pracy. Niestety, jest to wręcz nieuniknione, jeśli chce się odpowiednio rozwijać własny biznes.

pułapki na przedsiębiorcę

Ponadto przedsiębiorcy od pierwszych dni będą musieli starać się optymalizować koszty, a więc zastanowić się, czy w ich przypadku wynajem biura jest konieczny, czy też może jednak można wstrzymać się z taką decyzją. Być może okaże się, że lepiej pieniądze zainwestowane w wynajem biura - zainwestować w dobrą reklamę (zwłaszcza, gdy pracuje się samemu).


Nieopłacalne oferty


Na samym początku młodym przedsiębiorcom będzie się wydawało, że każda oferta złożona im przez klienta, jest na wagę złota. Wcale tak nie jest, ponieważ często okazuje się, że klienci mają wygórowane oczekiwania i zanim otrzyma się zapłatę za swoją pracę, trzeba wykonać szereg nieopłacalnych czynności, tracąc przy nich dużo czasu. Przed wyceną swojej pracy, warto zrobić rozeznanie rynku, konkurencji, ale także dokładnie sprawdzić, ile czasu zajmą nam poszczególne działania.


Nieuczciwi i niepoważni kontrahenci


Młody przedsiębiorca musi mieć na uwadze również to, że przyjdzie mu współpracować z nieuczciwymi oraz niepoważnymi kontrahentami. W pierwszym przypadku lepiej kilka razy sprawdzić, z kim będzie się pracowało, zanim okaże się, że kontrahent zniknął i nie zapłacił za wykonaną usługę. Druga sytuacja dotyczy osób, które mają wygórowane wymagania i często zmieniają zdanie, poświęca się im dużo czasu, a na koniec okazuje się, że dysponują bardzo niskim budżetem na realizację swoich pomysłów.


Brak płynności finansowej


Jedną z głównych przyczyn zamykania działalności jest brak płynności finansowej. Każda firma posiada stałe zobowiązania, czy to płatność na ubezpieczenia społeczne, koszty pracownicze, podatki, czy po prostu koszty materiałów i koszty uzyskania przychodu. O kosztach warto pamiętać od samego początku prowadzenia działalności, kontrolując poziom przychodu i wydatków.


Dzięki stałemu nadzorowi nad finansami unikniemy braku płynności finansowej, a nadwyżkę finansową - przeznaczymy na rozwój firmy. Pamiętajmy, każdej firmie może przytrafić się chwilowy problem z płynnością finansową (wystarczy, że kluczowy klient będzie się spóźniał z zapłatą za otrzymaną fakturę). W takiej sytuacji możemy skorzystać z niskooprocentowanego kredytu inwestycyjnego lub obrotowego (jak np. preferencyjne kredyty dotowane z Banku Gospodarstwa Krajowego).


To nie jedyne pułapki, w jakie może wpaść przedsiębiorca. Warto stale zachowywać ostrożność, znaleźć mentora w postaci doświadczonego przedsiębiorcy i nawiązać współpracę z radcą pracnym, który pomoże nam uniknąć wielu niebezpiecznych raf biznesu.


KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!