Kredyt obrotowy i inwestycyjny dla firm z sektora MŚP – który wybrać i kiedy?


40% mikroprzedsiębiorstw i małych firm przeznacza zewnętrzne finansowanie na cele inwestycyjne, 17% - na finansowanie bieżącej działalności firmy*. W zależności od tego, do jakiej grupy przynależysz, możesz skorzystać z dwóch różnych produktów bankowych.

Czy gwarancja BGK obejmuje kredyty obrotowe i inwestycyjne?

 

Tak! Możesz starać się o gwarancje de minimis lub PLG-COSME do kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Przyznanie gwarancji zależy od maksymalnej wysokości kredytu oraz okresu jego spłaty.

 

  • Gwarancja PLG-COSME obejmuje do 80% kredytu do 3 500 000 zł,
  • gwarancja de minimis obejmuje do 60% kredytu do 600 000 zł.

 

Dzięki zaletom kredytu w programie wsparcia MŚP przedsiębiorca może łatwiej odzyskać płynność finansową i inwestować w rozwój firmy.

 

Kredyt obrotowy

 

Celem kredytu obrotowego jest finansowanie bieżących wydatków firmy. Jest dostępny w dwóch formach oraz wielu walutach.

Jeśli wybierzesz kredyt obrotowy ratalny, otrzymasz jednorazową kwotę do spłacenia w ratach równych lub malejących.

Alternatywą jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym (rewolwingowy), który działa podobnie do odnawialnej linii kredytowej. Jest skierowany do przedsiębiorców chcących mieć zabezpieczenie finansowe w postaci limitu kredytowego, z którego można korzystać wielokrotnie w okresie kredytowania. Odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty.

 

  • Kredyt obrotowy ratalny daje przedsiębiorcy jednorazowo dużą kwotę.
  • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym pozwala na samodzielne wydzielanie sobie „pożyczek”. Dzięki bankowości elektronicznej masz stały dostęp do środków.

 

Kredyt inwestycyjny

 

Kredyt inwestycyjny dla firmy może zostać przeznaczony na:

 

  • jeden dowolny cel (np. remont nieruchomości komercyjnej, refinansowanie wydatków inwestycyjnych, zakup lokalu na wynajem),
  • wiele mniejszych celów,
  • konsolidację różnych zobowiązań finansowych,
  • cel ściśle określony w umowie z bankiem.

 

W ostatnim przypadku możesz liczyć na bardziej preferencyjne warunki. W zależności od tego, czy chcesz sfinansować majątek trwały firmy, czy nieruchomości komercyjne, banki mogą proponować Ci różne okresy kredytowania.

 

Niektóre banki oferują tzw. kredyt inwestycyjny na biznesplanie. Dzięki jego przedstawieniu kredytobiorca może uzyskać korzystniejsze warunki, bank bowiem weźmie pod uwagę przyszłe dochody, które zostaną pozyskane dzięki kredytowanej inwestycji.

 

Skontaktuj się z nami, aby dobrać kredyt idealny dla swoich celów.

 

*źródło informacji: http://instrumentyfinansoweue.gov.pl/raport.pdf

Napisz do nas

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.

Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…

W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.

De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.