W nocy z 27 na 28 marca została przyjęta tarcza antykryzysowa. Do czego prowadzi? Między innymi zwalnia małe firmy oraz zatrudnione osoby z płacenia ZUS przez kolejne trzy miesiące, oraz przewiduje wypłacanie tak zwanego świadczenia postojowego. Przepisy zostały wprowadzone w celu walki ze skutkami koronawirusa, które bardzo silnie oddziałują na całą gospodarkę, a w szczególności na małych przedsiębiorców.
O czym mówią wprowadzone ustawy?
Wprowadzone ustawy mają na celu utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej przedsiębiorstw i bezzwrotne ich wsparcie, co pozwoli uniknąć bankructw i pomoże przedsiębiorstwom przetrwać trudne czasy przymusowej izolacji, spadku zamówień i przychodu.
Wsparcie dla firm
Właściciele mikrofirm, czyli działalności, w których jest zatrudnionych nie więcej niż 9 osób, są zwolnieni z płacenia składek ZUS przez kolejne trzy miesiące. Dla osób samozatrudnionych oraz zleceniobiorców zostaną także wypłacone tak zwane świadczenia postojowe, wynoszące około 2000 złotych. Dodatkowo wynagrodzenia pracowników zostaną dofinansowane. Największe wsparcie będzie wynosiło 40 procent przeciętnej pensji. Firmy, które znajdą się w kłopotach, będą miały także możliwość zastosowania uelastycznionego czasu pracy zatrudnionych.
Na co mogą liczyć pracownicy?
Ustawa mówiąca o zwalczaniu koronawirusa, chorób zakaźnych czy sytuacji kryzysowych przez nie spowodowanych, mówi, że pracownicy otrzymają:
Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez rząd, warto wspomnieć o możliwości skorzystania z preferencyjnych kredytów, dofinansowanych w ramach projektów unijnych, które posiadają gwarancję spłaty udzieloną przez BGK.
Napisz do nas!
Lista kategorii
Poznaj swoją ofertę kredytu!
Poznaj swoją ofertę kredytu!
Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.
Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest jedynym w swoim rodzaju bankiem, należącym do Skarbu Państwa, powołanym do tego, by wspierać inicjatywy gospodarczo-społeczne. Oferuje on szereg gwarancji i poręczeń, ułatwiających firmom uzyskanie wsparcia finansowego.
Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…
W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.
Lekarze, będący przedstawicielami zawodów dużego zaufania społecznego, mają łatwiejszy dostęp do kredytów. Mogą także skorzystać z preferencyjnych kredytów dla profesjonalistów, dotowanych z Unii Europejskiej, z gwarancją spłaty.
De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.