PN - PT 9:00 - 17:00

Jak pracować zdalnie w czasach koronawirusa?


Wiele firm, w obecnym czasie zagrożenia epidemiologicznego, korzysta z możliwości, jakie daje praca zdalna. To całkiem inny sposób działania, niż tradycyjny ośmiogodzinny dzień pracy w biurze od 8:00 do 16:00. Home Office ma swoje zalety, wiąże się także z dużymi wyzwaniami.

Zadbaj o komunikację

 

Brak konieczności dojazdów, czasu poświęconego na poranne szykowanie - pozwalają zaoszczędzić pracownikom czas. Czy jednak przekłada się to na ich wydajność?

 

Na pewno wiele zależy od przełożonego, który może skłonić swój zespół do mądrego zarządzania własnym czasem. Ważna jest też samodyscyplina i ściśle wyznaczony zakres zadań. Nie bez wpływu na efektywność działań są także dobrze dobrane narzędzia, ułatwiające pracę zdalną i komunikację. Praca zdalna wymaga doskonałej organizacji, a dla niektórych samotne wykonywanie zadań bez wsparcia współpracowników jest dużym wyzwaniem.

Zwłaszcza ekstrawertykom może brakować wspólnych rozmów, które pomagają im "wpadać" na świetne pomysły. Warto sięgnąć więc po rozwiązania, które pozwalają pracownikom komunikować się bez przeszkód.

Jednym z narzędzi, które umożliwiają błyskawiczną komunikację, jest wideokonferencja o wyznaczonej porze. To świetny sposób na ustalenie, jakie zadania są do wykonania. Im lepiej sprecyzowany zakres działań mają pracownicy, tym lepiej poradzą sobie z ich wykonaniem i organizacją. Jeśli doskonale wiedzą, co należy do ich obowiązków, będą chcieli się z nich wywiązać.

 

Rozbudź w swoim zespole motywację

 

Motywacja do pracy jest ważna dla każdego z nas, ale pracując zdalnie, warto pamiętać o tym, aby nie ulegać "rozpraszaczom", ale szukać sposobów na maksymalną koncentrację. Nie popadajmy jednak w skrajność i pamiętajmy o regularnym robieniu przerw - to bardzo ważne dla regeneracji umysłu i kreatywności.

 

Narzędzia, z których warto korzystać podczas pracy zdalnej

 

  • Clockify, dzięki któremu można sprawdzić, ile czasu pochłaniają poszczególne zadania. Clockify pomoże nam przeanalizować, co zabiera nam najwięcej czasu. Jednak nawet najlepiej opracowane narzędzia nie będą spełniały swoich założeń, jeśli wcześniej nie ustalimy określonych zasad i celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy warto ustalić priorytety, by w trakcie nie tracić celu, jaki chcemy osiągnąć;
  • Asana lub Trello - są to narzędzia pozwalające na zarządzanie i delegowanie projektów w zespole;
  • Slack lub Skype - pozwolą na bieżące komunikowanie się zespołu i przesyłanie sobie dokumentów;
  • G Suite - pakiet narzędzi ułatwiających komunikację (to nie tylko popularny Gmail, ale także np. Google Docs, Google Sheets, Google Slides)

 

Większość z powyższych narzędzi jest darmowa (przynajmniej w podstawowej wersji), dzięki czemu, zanim zdecydujesz się na zakup rozszerzonej wersji, możesz korzystać z najważniejszych funkcji wspomnianych aplikacji.

 

 

Wsparcie finansowe na czas kryzysu

 

A jeśli specyfika Twojej firmy nie pozwala na efektywną pracę zdalną, zastanów się, jak inaczej mozesz wykorzystać najbliższy czas. Być może przyjdą Ci do głowy nowe rozwiązania marketingowe? A może udoskonalisz posiadaną strategię działań lub wprowadzisz nowy produkt/usługę do swojej oferty?

 

Pamiętaj, że nawet jeśli Twoi pracownicy nie mogą pracować zdalnie i czas przestoju wiąże się ze stratami dla Twojego przedsiębiorstwa, możesz skorzystać z preferencyjnych kredytów, realizowanych w ramach wsparcia unijnego, które pomogą przetrwać Ci czas spowolnienia gospodarczego.

By skorzystać ze wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z nami.

 

 

 

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!