PN - PT 9:00 - 17:00

Jaką pomoc otrzymasz w ramach Tarczy Antykryzysowej?


W nocy z 27 na 28 marca została przyjęta tarcza antykryzysowa. Do czego prowadzi? Między innymi zwalnia małe firmy oraz zatrudnione osoby z płacenia ZUS przez kolejne trzy miesiące, oraz przewiduje wypłacanie tak zwanego świadczenia postojowego. Przepisy zostały wprowadzone w celu walki ze skutkami koronawirusa, które bardzo silnie oddziałują na całą gospodarkę, a w szczególności na małych przedsiębiorców.

O czym mówią wprowadzone ustawy?

 

Wprowadzone ustawy mają na celu utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej przedsiębiorstw i bezzwrotne ich wsparcie, co pozwoli uniknąć bankructw i pomoże przedsiębiorstwom przetrwać trudne czasy przymusowej izolacji, spadku zamówień i przychodu.

 

Wsparcie dla firm

 

Właściciele mikrofirm, czyli działalności, w których jest zatrudnionych nie więcej niż 9 osób, są zwolnieni z płacenia składek ZUS przez kolejne trzy miesiące. Dla osób samozatrudnionych oraz zleceniobiorców zostaną także wypłacone tak zwane świadczenia postojowe, wynoszące około 2000 złotych. Dodatkowo wynagrodzenia pracowników zostaną dofinansowane. Największe wsparcie będzie wynosiło 40 procent przeciętnej pensji. Firmy, które znajdą się w kłopotach, będą miały także możliwość zastosowania uelastycznionego czasu pracy zatrudnionych.

 

Na co mogą liczyć pracownicy?

 

Ustawa mówiąca o zwalczaniu koronawirusa, chorób zakaźnych czy sytuacji kryzysowych przez nie spowodowanych, mówi, że pracownicy otrzymają:

 

  • Dopłaty do wynagrodzenia pracowników;
  • Świadczenia dla zatrudnionych w formie umowy cywilnoprawnej;
  • Zwolnienie ze składek na ZUS dla osób samozatrudnionych oraz małych przedsiębiorców, których przychód w lutym nie przekroczył 15600 pln brutto;
  • Świadczenia postojowe dla pracowników, których dochody spadły o co najmniej 50% i firm, których dochody spadły o min. 15% w stosunku do poprzedniego miesiąca (lutego);
  • Opóźnienie części terminów podatkowych.

 

Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez rząd, warto wspomnieć o możliwości skorzystania z preferencyjnych kredytów, dofinansowanych w ramach projektów unijnych, które posiadają gwarancję spłaty udzieloną przez BGK.

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!