PN - PT 9:00 - 17:00

Co kryje się za pomysłem 30-krotności składek na ZUS?


Projekt zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS ponownie, jako inicjatywa poselska, trafił do Sejmu. Główny argument za zniesieniem limitu 30 krotności składek ZUS jest taki, że przyniesie to korzyści w postaci zwiększonych dochodów do budżetu państwa. Rzeczywistość takiej decyzji może być jednak inna, korzyści chwilowe, a straty odczuwalne przez przyszłe pokolenia. Na szkodliwość tego rozwiązania zwraca uwagę Polska Rada Biznesu. Jakie będą skutki przyjęcia ustawy znoszącej limit?

Problemy z zatrudnieniem w firmach.

 

Obecnie różnica między tym, jakie koszty zatrudnienia ponosi pracodawca, a ile pieniędzy trafia do rąk pracownika, jest bardzo duża. Zniesienie limitu wpłynie na pogłębianie się problemu za wysokich kosztów pracy. Efekt może być taki, że wzrośnie liczba osób wykonująca pracę na podstawie alternatywnych umów np. samozatrudnienie, na czym budżet straci. Dla niektórych praca w Polsce przestanie być opłacalna, co wpłynie na odpływ pracowników. Najczęściej będą to specjaliści poszukiwani na zagranicznych rynkach.

 

Jak zniesienie limitu wpłynie na system emerytalny?

 

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, na tą chwilę wzrosną wpływy z tytułu składek ZUS. Problem w tym, że te pieniądze nie będą  przedmiotem inwestycji, czy oszczędności, a zostaną wydane na bieżące potrzeby. Pracownicy, którzy będą obciążeni wyższymi stawkami, w momencie przejścia na emeryturę otrzymają bardzo wysokie świadczenie. Finansowanie wysokich emerytur może doprowadzić do zniszczenia systemu emerytalnego.

 

Przewidywane wpływy do budżetu, a realia.

 

Rządzący przewidują, że z tytułu zwiększonych składek do budżetu trafi około 7 mld złotych. Jakie będą realia? Jest wysoce prawdopodobne, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy będą próbować uniknąć płacenia wyższych składek np. przez inne formy zatrudnienia. W efekcie... wpływy mogą być nawet o 50% mniejsze, niż zakładane. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że po wprowadzeniu zmian, z każdym rokiem będą rosły wydatki na ZUS.

 

Przyjęcie ustawy może nie pryznieść więc długotrwałych korzyści - poza krótkoterminowym zwiększeniem wpływów do budżetu. W dłuższej perspektywie - skutkiem zniesienia limitu - może być pogarszający się stan gospodarki, odpływ specjalistów, zniszczenie systemu emerytalnego i zła sytuacja pracodawców. Przed wyborami rządzący pod wpływem protestów wycofali się z pomysłu zniesienia limitu, uznając argumenty sprzeciwiających się pracodawców, tymczasem temat znów powórcił.

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!