Czym jest telepraca i dlaczego warto zatrudnić pracownika w tej formie?


W związku z rozwojem cywilizacji, również formy zatrudnienia ulegają szybkim zmianom. Coraz więcej firm stawia na zatrudnianie zdalnych pracowników. To tak zwana telepraca, która jest coraz częstszą formą zatrudnienia osób w Polsce. Dla pracodawców wiąże się ona z wieloma korzyściami. Warto na początek wspomnieć o finansowych profitach związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.


Dla firmy zatrudniającej, niewątpliwym profitem jest możliwość czterokrotnego odpisu składek na PFRON w przypadku zatrudnienia osoby ze schorzeniem szczególnym. W Polsce istnieją firmy, które zapewniają przedsiębiorcom pomoc w poszukiwaniu oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami.

Korzyści dla pracownika


Dla ludzi, którzy na co dzień nie opuszczają domu, telepraca jest szansą na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Wbrew pozorom, osoby niepełnosprawne mogą wykonywać wiele obowiązków. Często zajmują się one wprowadzaniem danych, sporządzaniem dokumentów, czy tworzeniem treści np. na strony internetowe.


Telepraca to także telefoniczna obsługa klienta. Zdalny pracownik przy pomocy komputera we własnym domu ma możliwość rozmawiania z klientami firmy, a także sprzedaży usług. Warto wspomnieć, że nie tylko osoby z niepełnosprawnościami kwalifikują się do zdalnego zatrudnienia. Często jest to model wybierany przez ludzi, którzy świadomie wybrali pracę zdalną.


Dodatkowe korzyści dla pracodawcy


Do korzyści dla pracodawcy warto też doliczyć zmniejszone koszty na utrzymanie pracownika. Mowa tu min. o wydatkach na prowadzenie biura. Jest to korzystne zwłaszcza w przypadku zatrudnienia większej ilości osób. W grę wchodzi też redukcja kosztów poprzez wprowadzenie zadaniowego trybu pracy, który ma na celu zwiększenie wydajności pracownika, poprzez przydzielenie mu konkretnych zadań. 


To z kolei wpływa pozytywnie na jej jakość, co potwierdziły liczne badania. Elastyczny czas pracy może też powodować redukcję zwolnień chorobowych. Telepraca to również możliwość znalezienia wyższej jakości specjalistów, których zatrudnienie nie byłoby możliwe w normalnym trybie. 


Dofinansowania do utworzenia stanowiska pracy


Jeśli rozważasz zatrudnienie pracownika z posiadanym orzeczeniem o niepełnosprawności, koniecznie skontaktuj się z PFRON i zapytaj o dofinansowania do utworzenia miejsca pracy, a także dopłaty do wynagordzenia.


Pamiętaj, że możesz także stworzyć nowe stanowisko pracy dzięki korzystnym kredytom inwestycyjnym, które są udzielane w ramach  projektów unijnych i posiadają gwarancję spłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z naszym doradcą.

Napisz do nas

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.

Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…

W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.

De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.