PN - PT 9:00 - 17:00

Przedsiębiorco, załóż mikrorachunek do przelewów podatkowych


Ta nowość nie ma słabych punktów, może z wyjątkiem tego, że jest obowiązkowa. Mikrorachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 musi posiadać każdy płatnik w Polsce, przyniesie wiele korzyści swoim właścicielom, rozliczającym  CIT, PIT i VAT.

Konieczność wygenerowania numeru konta do płacenia podatków spoczywa nie tylko na właścicielach przedsiębiorstw, ale na każdej osobie fizycznej, rozliczającej się z fiskusem w rocznym zeznaniu podatkowym. Warto jednak podkreślić, że zwroty podatku przez US będą dokonywane, jak dotychczas, na prywatne ROR.

 

Osobiste konto podatkowe posłuży natomiast do wpłat należnych podatków, niezależnie czy będzie dokonywać ich firma, czy zwykły obywatel. Mikrorachunek można wygenerować w generatorze mikrorachunku podatkowego na Portalu Podatkowym lub można go sprawdzić w placówce Urzędu Skarbowego. Wygenerowanie mikrorachunku nie jest czynnością skomplikowaną.

 

Trzynaście stałych cyfr na początku to liczba kontrolna i stały numer identyfikacyjny NBP. Kolejne oznaczenie to 1 (gdy wybieramy PESEL) lub 2 (NIP). Pierwsza opcja dotyczy osób fizycznych, druga - prowadzących działalność gospodarczą. Następne cyfry to jeden z tych urzędowych numerów. Po nich mikrorachunek uzupełnia się zerami do obowiązującej liczby 26 znaków.

Ważne, by zwrócić uwagę na poprawność strony, na której generujemy mirkorachunek, by uniknąć działań phishingowych i prób wyłudzenia pieniędzy.

 

Nowe konto zdejmie Ci z głowy niejeden kłopot

 

Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie tego specjalnego numeru konta? Przede wszystkim płacenie podatków nie będzie już wymagać osobnych przelewów na konta Urzędów Skarbowych. Kolejne ułatwienie to mobilny dostęp do płatności przez Internet. Zmiany adresu nie pociągną już za sobą konieczności ustalania numerów kont US w nowym miejscu zamieszkania. Mikrorachunek to również koniec omyłkowych wpłat - podatki będą już zawsze przypisane do właściciela dzięki jednemu i temu samemu numerowi NIP lub PESEL.

 

Do kiedy można skorzystać z generatora?

 

Z wygenerowaniem rachunku firma lub osoba fizyczna powinny uporać się jeszcze przed nowym rokiem, by już po 1 stycznia 2020 rozliczać się z CIT, VAT i PIT tylko przy jego pomocy.

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!