PN - PT 9:00 - 17:00

Progi podatkowe w 2020 roku


Progi podatkowe w 2020 roku ulegną diametralnym zmianom. Zdecydowanie zmieni się aktualna skala podatkowa PIT. Ministerstwo Finansów zatwierdziło, iż podatnicy do 26. roku życia otrzymają zerową stawkę PIT, natomiast dochody uzyskiwane z pracy do kwoty 42 764 zł będą opodatkowane 17% stawką. Obecnie stawka ta wynosi 18 procent. 

Co konkretnie się zmieni?

 

Podatki mają ogromny wpływ na końcowy budżet państwa, dlatego też są rzetelnie egzekwowane przez właściwe do tego organy. W 2019 roku pierwszy próg podatkowy (do kwoty 85 528 zł) wynosił 18 procent. Przekroczenie tych dochodów oznaczało wejście na drugi próg podatkowy (w wysokości 32 procent). Ciekawostką jest jednak fakt, iż przekroczenie pierwszego progu nie oznaczało, iż podatnik musi zapłacić wyższą stawkę od całości dochodów, a jedynie od tej części, która przekraczała kwotę 85 528 złotych.

W 2020 roku obowiązywać będą zupełnie nowe zasady.

 

Podatników mieszczących się w przychodach sięgających do 42 764 zł obowiązuje 17-procentowa stawka PIT. Całkowitą nowością jest jednak zerowy PIT dla młodych, dzięki czemu w kieszeni najmłodszych Polaków zostanie dużo więcej pieniędzy. Stawka ta obowiązuje wszystkie osoby, niezależnie od tego, na ilu etatach pracują. Godnym odnotowania jest również fakt, że zerowa ulga PIT nie zwalnia młodych podatników od płacenia składek ZUS oraz NFZ.

 

Więcej pieniędzy w portfelach

 

Zerowy PIT obowiązuje od 1 października 2019 roku, jednak jeśli młodzi podatnicy chcą skorzystać z tego rozwiązania jeszcze w 2019 roku muszą wypełnić specjalne oświadczenie. W innym przypadku ulga będzie ich obowiązywała dopiero od 2020 roku. Nie wypełniając wskazanego oświadczenia podatnikom pobierane będą dotychczasowe zaliczki, zgodnie z wcześniejszymi regulacjami, a zwrot otrzyma się w 2020 roku. Nowe zmiany to jednak bardzo dobra wiadomość dla osób do 26. roku życia, ponieważ pozwoli im to na zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy. Eksperci szacują, iż takie zmiany kosztować będą rząd około 5,3 miliarda złotych. 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!