PN - PT 9:00 - 17:00

Pakiet pomocowy BGK a gwarancje de minimis i COSME


W ramach pakietu pomocowego BGK i przeciwdziałaniu skutkom pandemii koronawirusa Covid-19., na czas od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. zostały wprowadzone zmiany dotyczące kredytów z gwarancjami de minimis. Jak widać, BGK i Unia Europejska wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom, co sprawia, że większa liczba firm może skorzystać ze wsparcia w postaci kredytów obrotowych lub inwestycyjnych.

Stanowi to znaczne wsparcie – szczególnie dla tych firm, które nie kwalifikują się do skorzystania ze wsparcia z nowych tarcz osłonowych, mających wesprzeć przedsiębiorców w obliczu drugiej „fali koronawirusa”.

 

Zmiany, które zostały wprowadzone w gwarancjach de minimis:

 

  • powiększenie zakresu gwarancji z 60% do 80% kwoty kredytu;
  • zwiększenie okresu gwarancji do 75 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego;
  • zwiększenie okresu gwarancji do 120 miesięcy w przypadku kredytu inwestycyjnego;
  • brak pobierania prowizji w okresie 1I2021 r. do 30VI2021 r.;
  • zwiększenie kwoty gwarancji (1,5 mln euro dla gwarancji do 5 lat, 750 tys. euro - dla gwarancji powyżej 5 lat);
  • o pomoc mogą się ubiegać także duże przedsiębiorstwa.

 

Co istotne, ważne jest, by firmy nie miały zaległości w ZUS i US, jednak we wspomnianym półroczu (od 1 stycznia do 30 czerwca), firmy mogą wykazać wcześniejsze zaległości w ZUS lub US, o ile nie będą istniały na dzień 1 lutego 2021 roku.

 

Czym jest gwarancja DE MINIMIS

 

Gwarancja de minimis do kredytów obrotowych lub inwestycyjnych stanowi wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców (a w ramach programu pomocowego BGK - także dużych firm). Kwota gwarancji nie może przekroczyć 200 000 euro (na przestrzeni trzech lat). Gwarancja stanowi zabezpieczenie na poczet spłacanego kredytu, udzielana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Korzystanie z tego typu kredytów, objętych gwarancją, pozwala firmie uzyskać preferencyjne warunki kredytowania. Kredytobiorca nie potrzebuje poręczycieli, a sam proces uzyskania kredytu jest niezwykle krótki, co pozwala na szybkie transfery pieniężne, a także na zachowanie płynności finansowej – co jest tak istotne szczególnie w tak trudnym czasie, jak okres pandemii.

Zabezpieczeniem gwarancji jest weksel in blanco, wystawiany na rzecz BGK.

 

Zmiany w gwarancjach PLG COSME

 

Gwarancje COSME stanowią alternatywę w stosunku do gwarancji de minimis. W ich przypadku także możemy mówić o zmianach (w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii). Jedną z nich jest zmniejszenie prowizji do 0,7%. Kredyty uzyskane z gwarancją COSME między 1 stycznia 2021 r. a 30 czerwca 2021 r. będą posiadać gwarancję do 39 miesięcy (w porównaniu do wcześniejszej 27 miesięcznej gwarancji).

 

Szybki czas decyzji i wypłat kredytów  z gwarancjami

 

Cały proces uzyskania kredytu z gwarancją de minimis lub COSME jest niezwykle prosty. Nie jest wymagany poręczyciel, a decyzja kredytowa jest sporządzana w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Jeśli chcesz złożyć wniosek o uzyskanie tego typu wsparcia swojej firmy, złóż wniosek online  lub skontaktuj się z naszym działem ds. kredytów 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!