Split Payment to nic innego jak metoda podzielności płatności. W swojej strukturze dotyczy działań związanych z opłacaniem podatku VAT. Od 1 listopada 2019 roku przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, iż nastąpią spore zmiany, związane z działalnością tego modelu. Do tej pory podatnicy sami decydowali o tym, czy skorzystają z metody podzielności płatności, czy nie. Teraz będzie już inaczej, nakłada się na nich obowiązek ustawowy.
Split Payment - z czym się to wiąże?
Obowiązkowy Split Payment będzie stosowany wobec sprzedaży usług oraz towarów (wymienionych w 15 załączniku znowelizowanej ustawy o VAT), dla których wartość transakcji przekroczy kwotę 15 tysięcy złotych brutto. Ponadto sprzedawca oraz odbiorca muszą być podatnikami VAT. Oznacza to również tyle, że obie zainteresowane strony będą musiały otworzyć firmowe rachunki bankowe, ponieważ w takich przypadkach nie będzie można skorzystać z rachunków VAT.
Podatnik VAT, który będzie sprzedawał towary odbiorcy będzie musiał wpisać na fakturze specjalną adnotację, dotyczącą podzielności płatności. Jeśli wystawi się fakturę bez takiej adnotacji, zawsze można zdecydować się na stworzenie faktury korygującej. Jeśli jednak finalnie, taka adnotacja nie znajdzie się na fakturze, wtedy właściwy organ podatkowy nałoży na sprzedawcę karę w wysokości 30 procent kwoty podatkowej, która widnieje na takiej fakturze. Nabywca, którzy otrzyma odpowiednią fakturę, z właściwą adnotacją, będzie musiał ją opłacić. Oczywiście obowiązek ten dotyczy jedynie kosztów nabycia danych towarów lub usług.
Kogo dokładnie dotyczyć będzie Split Payment?
Poradnik Przedsiębiorcy szczegółowo określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by split payment obowiązywało:
(powyższy cytowany fragment pochodzi ze strony Poradnik przedsiębiorcy, źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obowiazkowy-split-payment).
Split Payment a rejestracja konta
Nowy obowiązek podatkowy nakłada na zainteresowanych konieczność rejestracji bankowego konta firmowego. Potrzebne jest ono m.in. do wykonywania przelewów na potrzeby Urzędu Skarbowego. Z takiego konta można również:
Jak widać, warto już teraz dostosować się do wchodzących w życie zmian, aby w listopadzie łatwiej było się do nich wszystkim przedsiębiorcom przystosować.
Jesteś przedsiębiorcą? Przeczytaj nasz artykuł na temat dotacji na rozwój firmy.
Twoja firma zasługuje na najlepsze finansowanie! Sprawdź naszą ofertę i zyskaj więcej.
Ostatnie posty
W przypadku negatywnej historii kredytowej prezesa, spółka może napotkać trudności w uzyskaniu kredytu. Jednak istnieją alternatywne metody finansowania, które mogą pomóc w takiej sytuacji.
Współczesne przedsiębiorstwa, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.), często potrzebują zewnętrznego finansowania, aby rozwijać swoją działalność, inwestować w nowe projekty, czy pokryć bieżące koszty.
WIRON (Warsaw Interbank Overnight Rate) natomiast, wprowadzony jako odpowiedź na globalne zmiany w sektorze bankowym, to stopa referencyjna oparta na faktycznych transakcjach międzybankowych, a nie na deklaracjach banków.
Różnica między stawką WIBOR 6M a 12M polega na okresie, na którym ta stopa procentowa jest wyliczana i stosowana.