Szybki kontakt        787 788 774


Split Payment - nowe obowiązki przedsiębiorcy


Split Payment to nic innego jak metoda podzielności płatności. W swojej strukturze dotyczy działań związanych z opłacaniem podatku VAT. Od 1 listopada 2019 roku przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, iż nastąpią spore zmiany, związane z działalnością tego modelu. Do tej pory podatnicy sami decydowali o tym, czy skorzystają z metody podzielności płatności, czy nie. Teraz będzie już inaczej, nakłada się na nich obowiązek ustawowy.

Split Payment - z czym się to wiąże?

 

Obowiązkowy Split Payment będzie stosowany wobec sprzedaży usług oraz towarów (wymienionych w 15 załączniku znowelizowanej ustawy o VAT), dla których wartość transakcji przekroczy kwotę 15 tysięcy złotych brutto. Ponadto sprzedawca oraz odbiorca muszą być podatnikami VAT. Oznacza to również tyle, że obie zainteresowane strony będą musiały otworzyć firmowe rachunki bankowe, ponieważ w takich przypadkach nie będzie można skorzystać z rachunków VAT.

 

Podatnik VAT, który będzie sprzedawał towary odbiorcy będzie musiał wpisać na fakturze specjalną adnotację, dotyczącą podzielności płatności. Jeśli wystawi się fakturę bez takiej adnotacji, zawsze można zdecydować się na stworzenie faktury korygującej. Jeśli jednak finalnie, taka adnotacja nie znajdzie się na fakturze, wtedy właściwy organ podatkowy nałoży na sprzedawcę karę w wysokości 30 procent kwoty podatkowej, która widnieje na takiej fakturze. Nabywca, którzy otrzyma odpowiednią fakturę, z właściwą adnotacją, będzie musiał ją opłacić. Oczywiście obowiązek ten dotyczy jedynie kosztów nabycia danych towarów lub usług. 

 

Kogo dokładnie dotyczyć będzie Split Payment?

 

Poradnik Przedsiębiorcy szczegółowo określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by split payment obowiązywało:

 

  • "obowiązek podatkowy, dostawa towarów lub świadczenie usług oraz data wystawienia faktury przypada po 31 października 2019 roku,
  • wartość brutto transakcji wynosi powyżej 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty,
  • co najmniej jedna pozycja z faktury zawarta została w załączniku 15 znowelizowanej ustawy o VAT,
  • sprzedawca oraz odbiorca są podatnikami (transakcja B2B, niezależnie czy nabywcą jest podatnik VAT czynny czy zwolniony)."

 

(powyższy cytowany fragment pochodzi ze strony Poradnik przedsiębiorcy, źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obowiazkowy-split-payment).

 

 

Split Payment a rejestracja konta

 

Nowy obowiązek podatkowy nakłada na zainteresowanych konieczność rejestracji bankowego konta firmowego. Potrzebne jest ono m.in. do wykonywania przelewów na potrzeby Urzędu Skarbowego. Z takiego konta można również:

 

  • uregulować wszelkie zobowiązania podatkowe VAT,
  • zapłacić za fakturę kosztową.

 

Jak widać, warto już teraz dostosować się do wchodzących w życie zmian, aby w listopadzie łatwiej było się do nich wszystkim przedsiębiorcom przystosować.

 

Jesteś przedsiębiorcą? Przeczytaj nasz artykuł na temat dotacji na rozwój firmy.

Szukasz kredytu?

Twoja firma zasługuje na najlepsze finansowanie! Sprawdź naszą ofertę i zyskaj więcej

 

  • Uproszczone procedury
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!