PN - PT 9:00 - 17:00

Skąd uzyskać finanse na rozwój firmy?


Firma, żeby mogła się rozwijać, potrzebuje nieustannych inwestycji. Te z kolei wiążą się z poniesionymi wydatkami. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy albo też nie chce angażować kapitału własnego. Co robić w takich sytuacjach? Sprawdź jakie masz możliwości.

Środki pozyskane z Unii Europejskiej


Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło naszym firmom nie tylko dostęp do tamtejszego rynku, ale dało również możliwość korzystania z różnego rodzaju dotacji i innych źródeł finansowania. Przykładem tego typu pomocy może być Program JEREMIE2. Oferuje on preferencyjny kredyt unijny, który przeznaczony jest dla mikro- i małych przedsiębiorstw nie mających dostępu do produktów bankowych, ze względu na zbyt krótki okres prowadzenia działalności. Program ten realizowany jest w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i oparty jest na odnawialnym mechanizmie finansowym.


Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z szeregu innych pożyczek oferowanych przez Unię Europejską, na przykład z dostępnej w województwie lubuskim Małej Pożyczki. Przeznaczona jest ona dla małych i średnich firm i umożliwia finansowanie nawet do pół miliona złotych.


Równie atrakcyjne są programy (z gwarancją De Minimis i PLG-Cosme), w ramach których można uzyskać szczególnie preferencyjne kredyty, których gwarantem spłaty jest Bank Gospodarstwa Krajowego.


Każde województwo oferuje odrębną pomoc dla działających na ich terenie przedsiębiorstw. Samorządy bardzo często współpracują  w tym zakresie z pośrednikami finansowymi, którymi mogą być fundacje, regionalne agencje rozwoju przedsiębiorczości lub wybrane banki. Przedsiębiorca, który chce uzyskać tego typu pomoc finansową musi udać się do takiego pośrednika i złożyć tam stosowne dokumenty.


Pomoc finansowa z banku


Inną możliwością jest pozyskanie środków na inwestycje z banków. Przedsiębiorca może wziąć pożyczkę dla firm lub kredyt inwestycyjny. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to z reguły dość droga opcja, zwłaszcza dla firm nie mających zbyt bogatej historii kredytowej. Dlatego warto pomyśleć o uzyskaniu jednego z preferencyjnych kredytów dla firm. Można to zrobić korzystając z kredytu z gwarancją de minimis, która stanowi pewną formę zabezpieczenia spłaty kredytu. Gwarantem w tym przypadku jest Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy pośrednika finansowego w uzyskaniu tego typu wsparcia, skontaktuj się z nami.


KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!