Skąd uzyskać finanse na rozwój firmy?

Firma, żeby mogła się rozwijać, potrzebuje nieustannych inwestycji. Te z kolei wiążą się z poniesionymi wydatkami. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy albo też nie chce angażować kapitału własnego. Co robić w takich sytuacjach? Sprawdź jakie masz możliwości.

Środki pozyskane z Unii Europejskiej


Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło naszym firmom nie tylko dostęp do tamtejszego rynku, ale dało również możliwość korzystania z różnego rodzaju dotacji i innych źródeł finansowania. Przykładem tego typu pomocy może być Program JEREMIE2. Oferuje on preferencyjny kredyt unijny, który przeznaczony jest dla mikro- i małych przedsiębiorstw nie mających dostępu do produktów bankowych, ze względu na zbyt krótki okres prowadzenia działalności. Program ten realizowany jest w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i oparty jest na odnawialnym mechanizmie finansowym.


Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z szeregu innych pożyczek oferowanych przez Unię Europejską, na przykład z dostępnej w województwie lubuskim Małej Pożyczki. Przeznaczona jest ona dla małych i średnich firm i umożliwia finansowanie nawet do pół miliona złotych.


Równie atrakcyjne są programy (z gwarancją De Minimis i PLG-Cosme), w ramach których można uzyskać szczególnie preferencyjne kredyty, których gwarantem spłaty jest Bank Gospodarstwa Krajowego.


Każde województwo oferuje odrębną pomoc dla działających na ich terenie przedsiębiorstw. Samorządy bardzo często współpracują  w tym zakresie z pośrednikami finansowymi, którymi mogą być fundacje, regionalne agencje rozwoju przedsiębiorczości lub wybrane banki. Przedsiębiorca, który chce uzyskać tego typu pomoc finansową musi udać się do takiego pośrednika i złożyć tam stosowne dokumenty.


Pomoc finansowa z banku


Inną możliwością jest pozyskanie środków na inwestycje z banków. Przedsiębiorca może wziąć pożyczkę dla firm lub kredyt inwestycyjny. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to z reguły dość droga opcja, zwłaszcza dla firm nie mających zbyt bogatej historii kredytowej. Dlatego warto pomyśleć o uzyskaniu jednego z preferencyjnych kredytów dla firm. Można to zrobić korzystając z kredytu z gwarancją de minimis, która stanowi pewną formę zabezpieczenia spłaty kredytu. Gwarantem w tym przypadku jest Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy pośrednika finansowego w uzyskaniu tego typu wsparcia, skontaktuj się z nami.


Napisz do nas!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.

Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…

W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.

De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.