PN - PT 9:00 - 17:00

Przetrwają te firmy, które potrafią uczyć się na błędach


Czy wiesz, że w przeciągu pierwszego roku od założenia, upada nawet 30% nowopowstałych firm? W ciągu kolejnych czterech lat - dotyczy to już 70% nowych podmiotów gospodarczych. Jedną z głównych przyczyn jest brak płynności finansowej.

Co zrobić, by znaleźć się wśród nielicznych, którym uda się przetrwać przez pierwsze lata i rozwinąć dobrze prosperującą, stabilną firmę?

 

Analiza rynku

 

Zanim otworzysz firmę, poświęć czas na przygotowania. Oznaczają one dokładną analizę rynku, konkurencji, zapotrzebowania na daną usługę lub produkty.

Nawet jeśli nie starasz się o dofinansowanie na otwarcie nowej działalności, napisz Biznes Plan. Jest to dokument, w którym zawrzesz najważniejsze założenia dot. funkcjonowania przyszłej firmy, przeanalizujesz działania konkurencji, rynek, planowane koszty i wydatki na poszczególne działania, produkty, a także marketing. Pamiętaj także, aby od początku w swoich działaniach mieć odpowiednią strategię marketingową. Sam produkt to nie wszystko - równie istotny jest sposób, w jaki dotrzesz i pozyskasz klienta.

 

Niski próg wejścia = duża konkurencja

 

Jak myślisz, jakich firm powstaje najwięcej? Czy są to firmy wymagające specjalistycznej wiedzy, czy może firmy z niskim progiem wejścia, które może otworzyć praktycznie każdy?

Na pewno domyślasz się, że znacznie więcej powstaje firm, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Optymistyczne, prawda? Chociaż... to właśnie wśród tego typu firm konkurencja jest największa. Bo przecież prawie "każdy" może pokusić się o działania w tym samym sektorze.

Taka sytuacja prowadzi do tego, że o wiele trudniej zdobyć klienta, o którego rywalizuje się z dużą liczbą przedsiębirstw.

Do takich branż należy gastronomia i branża beauty, dlatego jeśli Twoja firma jest związana z tymi branżami, przygotuj się na to, że o każdego klienta będziesz musiał/a stoczyć walkę.

 

Brak płynności finansowej

 

Częstą przyczyną upadku nowopowstałych firm jest brak płynności finansowej. Jest to spora trudność, szczególnie w branżach, w których koszty prowadzenia działalności są duże. Brak płynności równie często wynika z nieterminowego opłacania faktur przez kontrahentów. Brak posiadania odpowiedniej kwoty w ramach "poduszki bezpieczeństwa" - która pozwoli przetrwać firmie do momentu otrzymania płatności - bywa dla przediębiorstwa zgubny. Dlatego istotnym elementem strategii kryzysowej i kołem ratunkowym może być w takim przypadku dofinansowanie działalności w ramach preferencyjnego kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, o którym przeczytacie także tutaj.

 

Do upartych świat należy

 

Chcesz otworzyć własną firmę? Nie daj się więc zniechęcić. Do upartych świat należy!

Niech zachętą będzie dla Ciebie to, że co drugi właściciel firmy jest zadowolony z tego, co robi zawodowo, gdy tymczasem tylko co czwarta osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę lubi swoje zajęcie.

Powiemy więcej, właściciele najbardziej prosperujących firm często mają za sobą historię bankructw i upadłych spółek. Porażkę potraktowali jako cenną lekcję, wyciągnęli wnioski, i po sukces "ruszli dalej"!

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!