Prowadzisz firmę? Zobacz, jakie zmiany w podatkach czekają Cię w 2020 roku

W 2020 roku postawiono na uszczelnianie systemu podatkowego. To spore zmiany - zwłaszcza dla osób, które prowadzą na co dzień firmy. Jak wiadomo związane jest to z wieloma różnymi obowiązkami podatkowymi. W związku z tym przedsiębiorcy muszą przystosować się do wprowadzanych zmian, które w znacznym stopniu zmienią dotychczasowe funkcjonowanie działalności gospodarczej.

Jakie zmiany podatkowe wchodzą w życie w 2020 roku?

 

Zmian podatkowych wchodzących w życie w 2020 roku jest sporo. Oto zdecydowanie najważniejsze z nich:

 

  • od stycznia na przedsiębiorców nakładane są poważne sankcje finansowe, jeśli właściciel firmy nie zastosuje się do wprowadzenia metody podzielonej płatności na fakturze (od kwoty równej lub wyższej niż 15 000 zł). Zapłacenie kontrahentowi faktury z pominięciem tej zasady grozi pokaźną grzywną. W związku z tym przedsiębiorca nie może również przelać pieniędzy na konto bankowe, które nie widnieje w spisie podatników VAT, ponieważ taki przelew nie będzie mógł być zaliczony do ewentualnych kosztów uzyskania przychodu,
  • w 2020 roku na paragonie musi znaleźć się numer NIP. Co za tym idzie faktura wystawiana jest na miejscu, albo w ogóle nie ma takiej możliwości,
  • od 1 kwietnia 2020 roku mają się zmienić obowiązujące stawki VAT dla firm,
  • od kwietnia 2020 roku (dla dużych firm) oraz od lipca 2020 roku (dla małych i średnich firm) zmianie ulegną składane deklaracje podatkowe VAT, zastępowane z czasem Jednolitymi Plikami Kontrolnymi,
  • w lipcu kończy się okres zawieszenia podatku stosowanego w przypadku sprzedaży detalicznej.

 

To tylko niektóre z wprowadzanych przez polski rząd zmian podatkowych, na które trzeba się przygotować i się do nich dostosować, aby nie płacić przypadkiem poważnych sankcji finansowych. Zmiany podatkowe uderzą zarówno w mniejsze, jak i większe firmy, a doprowadzi to do tego, iż więcej pracy będzie mieć księgowość, zwłaszcza w przypadku przygotowywania obszernych i rozbudowanych deklaracji JPK_VAT (składanych co miesiąc). Na szczęście niektóre zmiany jeszcze nie weszły w życie i każda firma może je z wyprzedzeniem dogłębnie przeanalizować. 

 

Zainteresował Cię ten temat? Zajrzyj także do naszego artykułu na temat obowiązku korzystania z mikrorachunków przy przelewach podatkowych.

 

Napisz do nas!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.

Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…

W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.

De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.