PN - PT 9:00 - 17:00
PN - PT 9:00 - 17:00
Z dniem 1 stycznia 2020 roku na terenie Polski obowiązywać zacznie nowy przepis, dotyczący przedsiębiorców. Chodzi o wystawianie faktur do paragonów. Zmiana przewiduje, iż przedsiębiorca może wystawić taką fakturę tylko wtedy, gdy na paragonie znajdzie się numer NIP nabywcy. W przeciwnym razie będzie to niemożliwe.
Proces wystawiania faktury do paragonu
Fakturę sprzedaży wystawia się w sytuacji, gdy nabywcą jest podmiot, który prowadzi na co dzień działalność gospodarczą. Zachodzi tzw. transakcja b2b. Istnieje jednak inna możliwość. Mianowicie, gdy stroną transakcji jest zupełnie inny przedsiębiorca, a sprzedaż towaru jest zewidencjonowana na posiadanej przez sprzedającego kasie fiskalnej. W takim przypadku należy wystawić fakturę do paragonu. Obowiązek ten mówi o tym, iż:
Do takich zasad każda firma musi się bezwzględnie dostosować, ponieważ w innym przypadku zainteresowanym mogą grozić poważne sankcje karne.
NIP na paragonie - kiedy musi się tam znaleźć i jakie obowiązują kary?
NIP na paragonie musi znaleźć się wraz z dniem 1 stycznia 2020 roku oraz w każdym późniejszym terminie. Jeśli paragon został wystawiony wcześniej, wtedy sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania faktury do takiego paragonu, ponieważ jest to niemożliwe. Osoby, które nie dostosują się do nowych przepisów zapłacą stuprocentową sankcję finansową, a więc sprzedawca będzie musiał ponieść koszty zapłacenia 100 % podatku VAT. Obowiązek wprowadzenia numeru NIP na paragonie ma doprowadzić do sytuacji, w której wyeliminowani zostaną tzw. oszuści podatkowi, którzy do tej pory zaniżali swoje zobowiązania podatkowe PIT oraz VAT, wszelkimi możliwymi sposobami. Dzięki wprowadzonym zmianom, do takich sytuacji ma już nigdy więcej nie dochodzić.
Powyższa zmiana nie jest jedyną, jaka czeka nas w 2020 roku. Jedną z ważnych zmian, które nas czekają w nowym roku, jest np. ta, dotycząca wygenereowania mikrorachunku, na który będziemy wpłacać podatki.