PN - PT 9:00 - 17:00
PN - PT 9:00 - 17:00
Życie pisze różne scenariusze, zwłaszcza gdy chodzi o życie przedsiębiorcy. Tutaj nieprzewidywalność jest na znacznie wyższym poziomie, niż gdy pracuje się na etacie. Dreszczyk emocji i szczypta adrenaliny to coś, co lubi niemal każdy, kto zajmuje się biznesem. Nie ma to jednak nic wspólnego z brakiem zapłaty za fakturę. To wiąże się z możliwością utraty płynności finansowej, czego każdy biznesmen chciałby uniknąć. Niestety polscy kontrahenci wciąż nie są wystarczająco wyedukowani w tym względzie.
Często faktura nawet z miesięcznym terminem płatności pozostaje nieopłacona jeszcze przez długi czas. Gdy nerwy i stres nie pozwalają zasnąć, trzeba poszukać innych rozwiązań. Jednym z nich może być faktoring - idealny sposób na zastój finansowy w przedsiębiorstwie. Od jakiegoś czasu rynek faktoringu w Polsce rozwija się bardzo szybko.
Firmy oferujące takie usługi wyczuły dobrą koniunkturę na rynku. Co dla jednych jest problemem, dla innych - szansą na rozwój. Najważniejsze jednak, że wszystko odbywa się z korzyścią dla przedsiębiorcy. Co ciekawe, w 2017 roku korzystało z tych usług aż o 10% więcej klientów, niż rok wcześniej. Szacuje się, że dziś z faktoringu korzysta ponad 12 tysięcy firm. Większą część z nich stanowią przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, transportem oraz wszelkiego rodzaju usługami.
Czym jest faktoring
Najkrótsza z definicji faktoringu to ,,krótkoterminowe finansowanie usług". Przeznaczony jest on dla firm, które mają problem z utrzymaniem płynności finansowej, czego najczęstszym powodem jest brak wpłat należności za wykonane usługi. Faktoring wychodzi naprzeciw tym, którzy mają problem z nieuczciwymi kontrahentami proponując im coś w rodzaju krótkoterminowego kredytu. Taka pożyczka udzielana jest na podstawie faktury wystawionej kontrahentowi. Pieniądze z faktoringu zazwyczaj są odzyskiwane w ciągu 90 dni. Ryzyko związane z brakiem zapłaty bierze na siebie firma faktoringowa. Często sama podejmuje ona działania w celu odzyskania należności od dłużnika.
Kredyty inwestycyjne i obrotowe z gwarancją de minimis
Jeśli brakuje Ci płynności finsnansowej z powodu opóźnionych płatności kontrahentów, rozważ skorzystanie ze wspracia unijnego, w ramach którego możesz otrzymać preferencyjny kredyt obrotowowy lub inwestycyjny (posiadający gwarancję spłaty udzieloną przez BGK). Może to być skuteczna metoda, aby szybko pozyskać środki finansowe, które pozwolą Ci przetrwać najtrudniejsze moementy, do chwili otrzymania należnej zapłaty za zaległe faktury.
Jeśli zainteresował Cię powyższy temat, przeczytaj także o zmianach w programach z pomocą de minimis i o tym, gdzie możesz szukać wsparcia finansowego dla firmy.