PN - PT 9:00 - 17:00

Młoda mama bizneswoman?


Wiele kobiet, podczas rocznej opieki nad dzieckiem, poszukuje elastycznej formy zatrudnienia, która pozwoli im na większą obecność w życiu dziecka. Częstym efektem tych poszukiwań staje się własna działalność.

 

Czas pojawienia się dziecka w życiu kobiety i mężczyzny – to prawdziwa rewolucja. Zmiany obejmują całą rodzinę i zmuszają rodziców do oswojenia się z nową funkcją rodzicielską. Sprawiają też, że przez jakiś czas jedno z rodziców poświęca większość czasu dziecku, korzystając z urlopu macierzyńskiego lub robiąc sobie zawodową przerwę.

Kobiety częściej korzystają z urlopów rodzicielskich


Statystyka jest jednoznaczna, w Polsce z urlopów rodzicielskich zazwyczaj korzysta matka. W samym 2017 roku z możliwości przedłużenia urlopu macierzyńskiego skorzystało ponad 402 tys. kobiet i tylko ponad 4 tys. mężczyzn.  


Elastyczna forma zatrudnienia a opieka nad dzieckiem


Urlop rodzicielski to dobry czas, by oswoić się z rolą matki. Czas opieki nad noworodkiem jest mocno absorbujący i obfituje w wiele emocji, od lęku po euforię. Urlop rodzicielski jest także okazją do nabrania dystansu do swojej dotychczasowej pracy. Nierzadko młode mamy przewartościowują swoje priorytety zawodowe, wiele z nich odkrywa, że po roku chcą podjąć elastyczną pracę, dzięki której będą mogły spędzać więcej czasu z dzieckiem.


Znaczna grupa kobiet podczas rocznej opieki nad dzieckiem przygotowuje się do zmiany branży lub tworzy własne miejsce pracy. I choć wymaga to dużej determinacji i wysiłku, wiele kobiecych biznesów powstało właśnie w czasie, gdy kobiety przebywały na urlopie rodzicielskim.


Jak pogodzić pracę z macierzyństwem


Nie zdradzimy jednej metody pogodzenia pracy zawodowej z macierzyństwem. Gdy myślimy, że znamy wszystkie, kobiety udowadniają nam, że można sobie zorganizować pracę w jeszcze nowy sposób.  Pracują zdalnie, w formie telepracy, na część etatu, zatrudniają pracowników, otwierają kolejne firmy, korzystają z pomocy niani, babci lub dziadka, stają na rzęsach. Wraz z rolą matki zyskują umiejętności skutecznego zarządzania czasem, kryzysem i efektywnego planowania. Umiejętności te przydają się w każdej pracy, niezależnie czy jest nią praca u innych czy samozatrudnienie.


Stwórz sobie miejsce pracy


Matki są więc doskonałymi pracownikami. A jeśli prowadzą własną firmę, szybko uczą się nią skutecznie zarządzać i właściwie delegować pracę. We własnej firmie mają większą elastyczność czasu pracy niż na etacie. Oczywiście nie każda kobieta jest gotowa na to, by zrezygnować ze stabilnej pracy etatowej. A jednak wiele z nich decyduje się na samozatrudnienie, tworząc wspaniałe marki i stabilne firmy, których produkty lub usługi zdobywają coraz to nowe rynki.


Od samozatrudnienia do dużej firmy


I choć samozatrudnienie umożliwia kobiecie bycie obecną w życiu dziecka, wymaga znacznego wysiłku i rezygnację z profitów, jakie gwarantuje umowa o pracę (np. prawo do urlopu). By zysk z samozatrudnienia wystarczał na więcej, niż przysłowiowe "waciki", trzeba się pogodzić z nowymi obowiązkami, elastycznym, acz nienormowanym czasem pracy, i całą masą innych czynników, znanych tylko przedsiębiorcom.


Brzmi niepokojąco? Powiemy "bez lukru", własna działalność jest wyzwaniem, szczególnie dla rodziców małych dzieci.

Tym większa jest radość, gdy pozwala na łączenie różnych ról społecznych, osiąganie satysfakcjonujących dochodów i rozwijanie firmy. Bo wiele firm, które powstały "z dzieckiem na ręku" przekształciło się we wspaniale prosperujące, ogólnopolskie biznesy!


KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!