Porozmawiaj z ekspertem
Porozmawiaj z ekspertem
Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się na tym, czy zakładając firmę, mogą w jej ramach mieć dwie marki (lub więcej). Dla obeznanych z binzesem, odpowiedź na to pytanie nie sprawi żadnego problemu i należy od oczywistości. Problem w tym, że wokół tego zagadnienia narosło sporo mitów, dlatego postanowiliśmy się z nimi rozprawić.
Skorzystajmy z przykładu. Pani Anna Kowalska, prowadząca kwiaciarnię „Różyczka” chciałaby, oprócz głównej działalności związanej z prowadzeniem kwiaciarni, oferować doradztwo w zakresie dekoracji ślubnych i wystroju sal pod nazwą "Piękne Wesele". Nie wie jednak, czy jest to możliwe z prawnego punktu widzenia. Obie usługi chciałaby prowadzić pod inną nazwą, a więc prowadzić dwie działalności w tym samym czasie. Jej znajomi utwierdzają ją w wątpliwościach, mówiąc, że działalność gospodarczą można prowadzić tylko w ramach jednej firmy. Jak jest w istocie?
Jedna firma, różne PKD
Uporządkujmy nieco ten temat. Poświęcimy uwagę jednoosobowej działalności, choć tematyka ta dotyczy także innych podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorca, zakładający firmę, deklaruje zakres działań firmy, deklarując tzw. kody PKD, a więc zakres prowadzonej działalności. Podczas zakładania firmy warto zadeklarować znacznie więcej kodów PKD, powiązanych z działalnością, gdyś każde późniejsze dopisanie do rejestru kodów – wiąże się z dodatkowymi opłatami. Warto więc do tego tematu podejść z zaangażowaniem.
Kody PKD określają zakres możliwych działań. By poradzić sobie z tym, dość trudnym dla nowego przedsiębiorcy, zadaniem - warto przeanalizować wykaz kodów na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można też skorzystać z wyszukiwarek kodów pokrewnych, dostępnych w Internecie.
Jedna firma, ale kilka marek
Jeśli zostaliśmy już przedsiębiorcą, możemy w ramach posiadanej firmy utworzyć nieskończenie wiele marek. Ograniczają nas czas i możliwości, a nie górny limit formalny.
Wspomniana pani Anna Kowalska może więc zajmować się nie tylko prowadzeniem stacjonarnym kwiaciarni, ale także dekoracją ślubną „Piękne Wesele”, kursami online „Zielony Domek” i dowolnymi działaniami, jakie zechce jeszcze podjąć. Ważne, by ich zakres odzwierciedlony był w zapisie PKD, a także, by we wszystkich tych działaniach było jasne, jaki podmiot gospodarczy realizuje wspomniane działania i jest właścicielem marek. Oznacza to, że we wszystkich założonych markach musi pojawiać się przejrzysta informacja - wskazująca na firmę Pani Anny.
Masz pomysł na kolejną markę?
Nie brak Ci kreatywności, zastanawiasz się jednak, czy posiadasz wystarczające finanse, by utworzyć nową markę? Zainteresuj się dofinansowaniami dla firm, w ramach których możesz uzyskać kredyt inwestycyjny lub obrotowy, z gwarancją jego spłaty przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach projektów unijnych.
Napisz do nas
Lista kategorii
Poznaj swoją ofertę kredytu!
Poznaj swoją ofertę kredytu!
Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.
Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest jedynym w swoim rodzaju bankiem, należącym do Skarbu Państwa, powołanym do tego, by wspierać inicjatywy gospodarczo-społeczne. Oferuje on szereg gwarancji i poręczeń, ułatwiających firmom uzyskanie wsparcia finansowego.
Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…
W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.
Lekarze, będący przedstawicielami zawodów dużego zaufania społecznego, mają łatwiejszy dostęp do kredytów. Mogą także skorzystać z preferencyjnych kredytów dla profesjonalistów, dotowanych z Unii Europejskiej, z gwarancją spłaty.
De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.