PN - PT 9:00 - 17:00

Jak utrzymać płynność finansową, gdy klienci spóźniają się z płatnościami?


9 na 10 przedsiębiorstw doświadczyło opóźnionych spłat należności w 2018 roku. Ile różnych wymówek, które usprawiedliwiają brak zapłaty w terminie, słyszą przedsiębiorcy? Na pewno za dużo. Jeśli płynność finansową wyobrazisz sobie jako wartko płynącą rzekę, każdy opóźniony przelew jest pniakiem burzącym spokojną wodę. 

jak utrzymac plynnosc finansowa

„Księgowa jest na urlopie” lub „Jestem za granicą, nie zrobię przelewu” – jak utrzymać płynność finansową, kiedy kontrahenci spóźniają się z płatnościami?

 

W naszej wizualizacji brakuje jeszcze firmy. Jej właściciel może być liderem w spływie kajakowym, który symbolizuje przedsiębiorstwo. Przeszkody i piętrzące się fale rzeczne zwiększają ryzyko wywrotki lidera.

 

Efekt domina powoduje trudności u pozostałych kajaków. Brakuje funduszy na zakup urządzeń i maszyn, regulowanie rachunków i podatków… a myśl o dniu wypłat dla pracowników stresuje.

 

Aż 2 miesiące wynosi średnie opóźnienie w płatnościach faktur w Polsce. Jak zachować płynność finansową w takiej sytuacji?

Istnieje kilka usług finansowych, które są dostępne nawet dla mikrofirm.

 

Faktoring

 

Wyobraź sobie, że płatność za fakturę otrzymujesz w ciągu 30 minut od jej wystawienia.

Jest to możliwe dzięki faktoringowi, który rozwiązuje problemy z rozliczeniami z kontrahentami. Ta usługa jest stosunkowo mało popularna, ale rokrocznie wzrasta liczba firm MŚP korzystających z faktoringu. W 2016 roku było to niecałe 3%, w 2017 – już 6%.

Jak to działa?

 

Po wystawieniu faktury otrzymujesz od firmy faktoringowej zaliczkę w wysokości do 80-90% kwoty. Kiedy Twój kontrahent opłaci fakturę, dostajesz pozostałą część. Firma faktoringowa monitoruje status płatności – i to z nią będzie miał do czynienia nierzetelny klient. Jeśli Twoi kontrahenci oczekują faktur z np. 30-dniowym terminem płatności, dzięki faktoringowi możesz otrzymać pieniądze nawet miesiąc wcześniej.

 

Leasing zwrotny

 

71% klientów firm leasingowych to firmy mikro i małe.

W leasingu zwrotnym sprzedajesz za gotówkę środek trwały (np. firmowy samochód lub urządzenie medyczne warte kilka tysięcy) innemu podmiotowi. Następnie sprzedany środek bierzesz w leasing i użytkujesz jak dotychczas, zgadzając się na regulowanie comiesięcznych rat.

 

Leasing zwrotny to sposób na szybkie pozyskanie gotówki na spory wydatek, który jest kluczowy dla dynamicznego rozwoju Twojej firmy. Rata leasingowa może wypaść korzystniej niż rata kredytu bankowego ze względu na mniej rygorystyczną ocenę zdolności kredytowej i skrócone formalności.

 

Kredyt kupiecki

 

Jest alternatywą dla leasingu zwrotnego. Możesz skorzystać z kredytu kupieckiego, kiedy w danym miesiącu brakuje Ci gotówki na:

 

  •      wyposażenie salonu kosmetycznego w specjalistyczne urządzenia do depilacji,
  •      opłacenie dostawy produktów spożywczych do osiedlowego sklepu,
  •      zakup nowych monitorów komputerowych dla pracowników.

 

Jeśli sprzedający zgadza się na kredyt kupiecki, odsuwa w czasie termin płatności za dostarczony towar. Nowy termin uzgadniasz z kontrahentem, którego możesz namówić na rezygnację z odsetek.

 

Jeżeli w krótkim okresie chcesz rozwinąć się w kilku kierunkach i potrzebujesz nawet setek tysięcy, skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualną ofertę kredytu ze wsparciem rządowym. Przeczytaj, dlaczego kredyt firmowy jest dźwignią rozwoju przedsiębiorstwa – znajdź kierunki rozwoju dla swojej działalności!

 

Źródła:

http://www.coface.pl/Aktualnosci-i-media/Biuro-prasowe/Badanie-platnosci-w-Polsce-2018-Opoznienia-platnicze-wzrosly-pomimo-solidnego-wzrostu-gospodarczego

https://www.bankier.pl/wiadomosc/MSP-coraz-chetniej-siegaja-po-leasing-7555237.html

https://finanse.wnp.pl/msp-coraz-czesciej-decyduja-sie-na-faktoring,308410_1_0_0.html

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!