PN - PT 9:00 - 17:00

Jak dbać o płynność finansową w przedsiębiorstwie?


Przedsiębiorcy pytani o największe kłopoty, jakie wiążą się z prowadzeniem firmy, najczęściej wskazują na ryzyko utraty płynności finansowej. Za przyczynę takiego stanu rzeczy zwykle podaje się nieprzychylne prawo i nierzetelność kontrahentów. Tymczasem niezapłacone na czas faktury to tylko jedna z przyczyn złej kondycji finansów przedsiębiorstwa.

Czym jest płynność finansowa?

 

O płynności finansowej możemy mówić wtedy, gdy przedsiębiorstwo jest w stanie na czas spłacać swoje pilne zobowiązania i jednocześnie realizować potrzebne zakupy. Zdarza się tak, że przedsiębiorstwo w dokumentach wykazuje zysk, ale jednocześnie nie ma płynności i jest to sytuacja bardzo niekorzystna. Problemy z płynnością zdarzają się przede wszystkim początkującym przedsiębiorcom, którzy nie mają jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Na początku działania firmy bywa tak, że jej właściciel ciągle dziwi się, gdzie są jego pieniądze, bo według zapisów księgowych powinno być ich znacznie więcej.

 

Jak zapobiegać utracie płynności finansowej?

 

Po pierwsze należy wszystko dokładnie liczyć i zapisywać. W firmie nie ma miejsca na spontaniczne wydatki czy brak jakiejkolwiek ewidencji. Każdy przelew przychodzący od klienta, każda faktura od dostawcy muszą być na bieżąco sprawdzane. To, że umówiliśmy się z klientem na daną kwotę wcale nie oznacza, że dokładnie tyle wpłynie. Podobnie jest z dostawami. Niby obowiązują cenniki, my składamy konkretne zamówienie, jednak wartości na fakturze mogą być inne. Bardzo często także faktyczny stan dostawy nie zgadza się z zamówieniem. Takie rzeczy trzeba weryfikować na bieżąco i w razie potrzeby od razu reklamować.

 

Jak nie wpaść w pułapkę niezapłaconych faktur od klientów?

 

Wszystkich klientów, którym zamierzamy coś sprzedać z odroczonym terminem płatności - należy sprawdzać. Można to robić własnymi kanałami poprzez znajomych albo poprzez liczne dostępne rejestry. Szczególną ostrożność należy mieć w stosunku do nowych klientów, a pierwsze dostawy najlepiej realizować za gotówkę.

 

Śledź stany zapasów

 

Częstym błędem jest także zamrażanie zbyt dużych środków w towarach. Musimy mieć to wszystko zawczasu policzone. Warto także sprawdzać, jak długo czekamy na zysk z danej pozycji asortymentowej. Niekiedy wysokie zapasy wynikają z dużych ilości narzucanych przez dostawców. Nie trzeba się temu bezwzględnie poddawać, tylko próbować negocjować zamawiane ilości.

 

Rozsądne podejście do inwestycji

 

Wiadomo, że każdy przedsiębiorca pragnie się rozwijać, a do tego niezbędne bywa zaciąganie kredytów inwestycyjnych. Ważne jest, by robić to rozsądnie i z rozwagą. Tak, aby miesięczne koszty obsługi kredytów nie zachwiały kondycją finansową firmy. Jeśli firma zdecyduje się na wzięcie kredytu inwestycyjnego lub obrotowego (na bieżące wydatki w firmie) - warto, by były to kredyty preferencyjne, najlepiej takie, które posiadają gwarancję spłaty - udzielaną np. przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Tego typu gwarancje udzielane są w przypadku niektórych projektów unijnych, mających wspierać wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Takie kredyty są o wiele tańsze i bezpieczniejsze, niż pozostałe, dostępne na rynku.

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!