PN - PT 9:00 - 17:00

Pakiety osłonowe dla firm


Już wkrótce mamy dowiedzieć się o szczegółach odnośnie pakietu pomocowego dla firm, które zostały dotknięte bankructwem ze względu na walkę z koronawirusem. Natomiast Sejm zajmie się nim 25 marca. Organizacje przedsiębiorców już prezentują postulaty, jakie przygotowali, gdyż obawiają się wprowadzenia pakietu przedwcześnie, bez możliwości konsultacji.

Jaki jest aktualny stan?


W Polsce aktualnie mamy do czynienia ze stanem zagrożenia epidemiologicznego. Według rozporządzenia, jakie zostało wydane przez Ministra Zdrowia: działalność hotelarska, organizacja wystaw, konferencji czy targów, działanie dyskotek, basenów, kin, klubów czy siłowni - są wstrzymane.

Jedzenie, jakie możemy zakupić w barze czy restauracji, można zamówić jedynie na wynos. W każdej galerii czy sklepie, którego powierzchnia przekracza 2000 m2, nie może odbywać się handel obuwiem, odzieżą, meblami, sprzętem RTV i AGD, czy artykułami księgarskimi i piśmiennymi. We wtorek ma zostać przedstawiony plan pakietu osłonowego, przeznaczonego dla firm, które z powodu aktualnej sytuacji stoją na granicy bankructwa.


Jakie działania mogą podjąć firmy?


Warto zaznaczyć, że chodzi o samo unikanie zgromadzeń, zakaz handlu nie obowiązuje. W związku z tym, może się on odbywać w Internecie, a produkty mogą być pakowane oraz dowożone. Żadna firma nie musi więc zwalniać pracowników. Jest to zupełna ostateczność, nawet jeśli pracownicy zostaliby zwolnieni, za jakiś czas firmy ponownie będą ich potrzebować.

Jakie więc działania mają podjąć właściciele firm w obecnej sytuacji? Możliwości jest wiele, zaczynając od pracy zdalnej, opieki przysługującej na dzieci (podczas dwutygodniowego zamknięcia szkół i innych placówek opiekuńczych), urlop wypoczynkowy lub bezpłatny, zmiana grafików lub rozkładu pracy - w taki sposób, aby średnio ilość dni w okresie rozliczeniowym była poprawna. Nie ma co się oszukiwać, koronawirus znacząco wpłynie na wiele przedsiębiorstw, jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak aktualna sytuacja przełoży się na gospodarkę i indywidualne działalności gospodarcze, nie ma. Każda branża jest inna i ta sytuacja, na nią inaczej wpłynie. Warto zaznaczyć, że część osób, które prowadzą jednoosobową działalność, zdecydowała się na jej tymczasowe zawieszenie.

 

Przedsiębiorcy i ich propozycje



Przedstawiciele różnych przedsiębiorstw, z godziny na godzinę, proponują coraz więcej postulatów. Niektóre z nich mówią o odroczeniu wszelkich terminów oraz obowiązków, jakie przypadają na marzec oraz kwiecień bieżącego roku. Mówimy szczególnie o terminach podpisania, składania oraz sporządzania sprawozdań finansowych, składania zeznań podatkowych i deklaracji, zapłaty składki ZUS oraz podatków, umożliwienie pozyskania korzystnych kredytów, których termin jest odroczony oraz dotacji, dzięki którym firmy, które utraciły możliwość regulowania zobowiązań, będą mogły pokryć niespodziewane koszty. Zwiększenie płynności finansowej to szansa na wypłacenie wynagrodzeń, uregulowanie zobowiązań firmy wobec urzędów i ZUS, a także spłatę należności innym firmom. Szybkie wprowadzenie odpowiednich regulacji i strukturalnych rozwiązań pozwala na uniknięcie efektu domina, gdy bankructwo jednej firmy - pociąga za sobą kolejne przedsiębiorstwa, skutkując podobnym scenariuszem.


Zwrot kosztów organizacji wydarzeń

 

Możemy się także spotkać z postulatem, który mówi o odwołaniu konieczności zwrotu pieniędzy za zakupione bilety, w przypadku różnych wydarzeń, zaplanowanych z dużym wyprzedzeniem. Według autorów tych słów, takie działanie byłoby prawidłowe, gdyż kwota, jaką organizatorzy uzyskali, została już wydana na samą organizację, a odwołanie wydarzenia - wiąże się dla nich z ryzykiem bankructwa lub ogromną stratą finansową. Dodatkowo przedsiębiorcy nie chcą ponosić odpowiedzialności finansowej za szkody, jakie zostały wyrządzone przez władze publiczne w walce z koronawirusem.

Najważniejsze jest jednak to, aby wspólnie z rządem dojść do kompromisu, znaleźć dobre rozwiązania i uchronić przedsiębiorców przed bankructwem. Większość oczekuje zwołania komisji złożonej z senatorów, posłów, przedstawicieli organizacji (niezwiązanych z rządem) oraz członków samego rządu, w celu ustalenia sensownego planu działań.

 

Wsparcie unijne

 

Jeśli jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy dotkliwie odczuwają skutki epidemii koronawirusa i boją się utraty płynności finansowej, rozważ skorzystanie ze wsparcia unijnego w postaci preferencyjnych kredytów na cele obrotowe lub inwestycyjne, z oferowaną gwarancją spłaty (przez BGK).

 

KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!