PN - PT 9:00 - 17:00

Czym jest FinTech?


Sektor finansowy w ostatnich latach przechodzi wielką rewolucję. Zarezerwowane niegdyś dla banków usługi, świadczone są przez coraz większą liczbę podmiotów, a miejscem ich realizacji jest internet. Czym dokładnie jest FinTech?

FinTech - co to takiego?


FinTech to skrót od Financial Technology. Za firmę z sektora FinTech uznaje się taką, która w sposób bezpośredni lub pośredni umożliwia rozliczenia bezgotówkowe w sieci. Większość usług świadczonych przez wspomniane przedsiębiorstwa wymaga uzyskania licencji od podmiotów należących do tzw. nadzoru finansowego. Chociaż świat bankowy i segment FinTech dość mocno są rozdzielone, to jednak w Polsce można odnieść wrażenie, iż przodującymi firmami Financial Technology są banki właśnie. Wynika to z relatywnie wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego tych instytucji na polskim rynku.


Sektor FinTech rośnie z każdym rokiem, a wartość polskiego rynku przekracza już miliard euro. W skali świata omawiana rewolucja technologiczna zerwała z tradycyjnym porządkiem, w którym banki niemalże monopolizowały zarządzanie finansami swoich klientów.


Usługi finansowe w internecie - zalety FinTech


Innowacyjność firm sektora Financial Technology jest głównym powodem stałego wzrostu ich popularności. Liczba świadczonych usług i możliwych do załatwienia transakcji poszerza się z miesiąca na miesiąc. Do głównych zalet FinTechów zaliczyć trzeba:


  • szybkość transakcji i ich nieograniczona dostępność;

  • wygoda korzystania (nie wymaga żadnego wysiłku, poza zatwierdzaniem działań za pośrednictwem smartfona czy komputera);

  • niskie ceny świadczonych usług (m.in. dzięki minimalizacji zatrudnionych w nich pracowników);

  • konkretny i prosty produkt (firmy wykazują tendencję do specjalizacji w ramach danego obszaru, np. ekspresowych płatności, wymiany walut itd.).


Chociaż wiele osób na hasło "FinTech" zareaguje zdziwieniem, to jednak znakomita większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę, z czym ma do czynienia. Firmy takie jak PayPal czy AliPay są znane na całym świecie, a w Polsce? Trudno dokonać zakupu przez internet, czy też doładować kartę pre-paid w telefonie i nie natknąć się na m.in. PayU, Blik, BlueMedia czy SkyCash.


Szybki, prosty i wygodny obrót bezgotówkowy jest przyszłością, a wyprowadzenie transakcji poza system bankowy znacząco upraszcza procedury i zmniejsza koszty. Dziś płacenie za zakupy w sklepie aplikacją w telefonie nikogo już nie szokuje, a wielkimi krokami zbliża się era bezpłatnych kart płatniczych o globalnym zasięgu - bez prowizji. Trudno przewidzieć przyszłość FinTech, ale z pewnością ułatwi ona życie miliardom ludzi na całym świecie i usprawni transakcje finansowe.


KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!