Sektor finansowy w ostatnich latach przechodzi wielką rewolucję. Zarezerwowane niegdyś dla banków usługi, świadczone są przez coraz większą liczbę podmiotów, a miejscem ich realizacji jest internet. Czym dokładnie jest FinTech?
FinTech - co to takiego?
FinTech to skrót od Financial Technology. Za firmę z sektora FinTech uznaje się taką, która w sposób bezpośredni lub pośredni umożliwia rozliczenia bezgotówkowe w sieci. Większość usług świadczonych przez wspomniane przedsiębiorstwa wymaga uzyskania licencji od podmiotów należących do tzw. nadzoru finansowego. Chociaż świat bankowy i segment FinTech dość mocno są rozdzielone, to jednak w Polsce można odnieść wrażenie, iż przodującymi firmami Financial Technology są banki właśnie. Wynika to z relatywnie wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego tych instytucji na polskim rynku.
Sektor FinTech rośnie z każdym rokiem, a wartość polskiego rynku przekracza już miliard euro. W skali świata omawiana rewolucja technologiczna zerwała z tradycyjnym porządkiem, w którym banki niemalże monopolizowały zarządzanie finansami swoich klientów.
Usługi finansowe w internecie - zalety FinTech
Innowacyjność firm sektora Financial Technology jest głównym powodem stałego wzrostu ich popularności. Liczba świadczonych usług i możliwych do załatwienia transakcji poszerza się z miesiąca na miesiąc. Do głównych zalet FinTechów zaliczyć trzeba:
szybkość transakcji i ich nieograniczona dostępność;
wygoda korzystania (nie wymaga żadnego wysiłku, poza zatwierdzaniem działań za pośrednictwem smartfona czy komputera);
niskie ceny świadczonych usług (m.in. dzięki minimalizacji zatrudnionych w nich pracowników);
konkretny i prosty produkt (firmy wykazują tendencję do specjalizacji w ramach danego obszaru, np. ekspresowych płatności, wymiany walut itd.).
Chociaż wiele osób na hasło "FinTech" zareaguje zdziwieniem, to jednak znakomita większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę, z czym ma do czynienia. Firmy takie jak PayPal czy AliPay są znane na całym świecie, a w Polsce? Trudno dokonać zakupu przez internet, czy też doładować kartę pre-paid w telefonie i nie natknąć się na m.in. PayU, Blik, BlueMedia czy SkyCash.
Szybki, prosty i wygodny obrót bezgotówkowy jest przyszłością, a wyprowadzenie transakcji poza system bankowy znacząco upraszcza procedury i zmniejsza koszty. Dziś płacenie za zakupy w sklepie aplikacją w telefonie nikogo już nie szokuje, a wielkimi krokami zbliża się era bezpłatnych kart płatniczych o globalnym zasięgu - bez prowizji. Trudno przewidzieć przyszłość FinTech, ale z pewnością ułatwi ona życie miliardom ludzi na całym świecie i usprawni transakcje finansowe.
Twoja firma zasługuje na najlepsze finansowanie! Sprawdź naszą ofertę i zyskaj więcej.
Ostatnie posty
W przypadku negatywnej historii kredytowej prezesa, spółka może napotkać trudności w uzyskaniu kredytu. Jednak istnieją alternatywne metody finansowania, które mogą pomóc w takiej sytuacji.
Współczesne przedsiębiorstwa, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.), często potrzebują zewnętrznego finansowania, aby rozwijać swoją działalność, inwestować w nowe projekty, czy pokryć bieżące koszty.
WIRON (Warsaw Interbank Overnight Rate) natomiast, wprowadzony jako odpowiedź na globalne zmiany w sektorze bankowym, to stopa referencyjna oparta na faktycznych transakcjach międzybankowych, a nie na deklaracjach banków.
Różnica między stawką WIBOR 6M a 12M polega na okresie, na którym ta stopa procentowa jest wyliczana i stosowana.