Czy warto mieć konto firmowe?


Wiele banków kusi swoich konsumentów bardzo atrakcyjną ofertą, skierowaną wyłącznie dla firm - mogą to być korzystnie oprocentowane kredyty lub chociażby krótkoterminowe lokaty. Początkujący przedsiębiorca przed wyborem jednego z nich powinien jednak dowiedzieć się, czy musi otwierać firmowe konto, a jeśli nie, to czy nie jest to rozwiązanie korzystniejsze niż konto prywatne.

Czy firma musi posiadać konto firmowe?


Z punktu widzenia prawa, przedsiębiorca musi regulować należności względem innego podmiotu gospodarczego poprzez rachunek bankowy, tylko jeśli wartość takiej transakcji przekracza 15 tysięcy złotych. Nigdzie nie ma jednak informacji o tym, że jest on zobligowany do posiadania konta firmowego.


Sprzeczność ujrzymy jednak zagłębiając się w regulaminy wielu znanych banków, które głoszą, że konto osobiste nie może być wykorzystywane w celu rozliczeń, mających związek z działalnością gospodarczą. Co więcej, obowiązek posiadania konta firmowego narzuca niejako wprowadzany obecnie split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, związany z procesem odprowadzania podatku VAT. Dotyczy on transakcji B2B, tj. pomiędzy firmami. Oznacza to, że jeśli firma prowadzi działalność adresowaną do osób prywatnych, nie musi posiadać konta firmowego. 


Nie musisz, ale możesz


Chociaż wybór konta firmowego nie jest obowiązkowy, jego posiadanie wiąże się z wieloma praktycznymi zaletami, które warto poznać i rozważyć. Przede wszystkim opłaty za firmowy rachunek bankowy można wtedy wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Co więcej, poprzez konto firmowe możemy korzystać z wielu usług, które są bardzo pomocne w prowadzeniu firmy, a także uzyskać dostęp do lepiej oprocentowanych lokat lub tańszych kredytów.


Kolejnym atutem osobnego rachunku jest tworzenie nowej historii kredytowej, niepowiązanej z osobistą przeszłością, co może mieć niekiedy ogromne znaczenie w przypadku ubiegania się o większą pożyczkę. Ostatnią, lecz prawdopodobnie największą zaletą konta firmowego jest porządek w finansach - osobistych i firmowych. Wpływy na konto prywatne i firmowe nie powinny dotyczyć jednego rachunku, ponieważ może to z łatwością doprowadzić do nieporozumień na linii Urząd Skarbowy, przedsiębiorstwo i właściciel firmy.


Koniec końców, chociaż nie każdy przedsiębiorca musi posiadać osobne konto firmowe, to korzystanie z niego przyniesie mu znacznie więcej korzyści niż rezygnacja z tej możliwości.Napisz do nas

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Poznaj swoją ofertę kredytu!

Większość klientów wypełnia wniosek w 2 minuty. Ponad 90% otrzymuje odpowiedź w ciągu 24 godzin.

Bogatsi o wiedzę, jak w praktyce wygląda rzeczywistość pandemiczna, wiemy, że najlepiej w niej radzą sobie te firmy, które potrafiły szybko zareagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu.

Pandemia COVID-19 przejdzie do historii jako przykład „czarnego łabędzia” – czegoś, co wydawało się niemożliwe, było całkowicie niespodziewane. Niewiele firm mogło się przygotować na to, co wydarzyło się w ostatnim roku, a jednak każda z nich musiała sobie poradzić…

W ramach Programu Pomocowego BGK zostały wprowadzone zmiany dot. kredytów z gwarancjami de minimis i COSME. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. i mają na celu zminimalizować negatywne skutki pandemii w rozwoju firm.

De minimis to rodzaj wsparcia publicznego, które przeznaczone jest dla firm w ramach pomocy publicznej. Z pomocy de minimis mogą skorzystać przedsiębiorcy małych oraz średnich firm, które kładą nacisk na szkolenia oraz nowe inwestycje.