PN - PT 9:00 - 17:00

Czy warto mieć konto firmowe?


Wiele banków kusi swoich konsumentów bardzo atrakcyjną ofertą, skierowaną wyłącznie dla firm - mogą to być korzystnie oprocentowane kredyty lub chociażby krótkoterminowe lokaty. Początkujący przedsiębiorca przed wyborem jednego z nich powinien jednak dowiedzieć się, czy musi otwierać firmowe konto, a jeśli nie, to czy nie jest to rozwiązanie korzystniejsze niż konto prywatne.

Czy firma musi posiadać konto firmowe?


Z punktu widzenia prawa, przedsiębiorca musi regulować należności względem innego podmiotu gospodarczego poprzez rachunek bankowy, tylko jeśli wartość takiej transakcji przekracza 15 tysięcy złotych. Nigdzie nie ma jednak informacji o tym, że jest on zobligowany do posiadania konta firmowego.


Sprzeczność ujrzymy jednak zagłębiając się w regulaminy wielu znanych banków, które głoszą, że konto osobiste nie może być wykorzystywane w celu rozliczeń, mających związek z działalnością gospodarczą. Co więcej, obowiązek posiadania konta firmowego narzuca niejako wprowadzany obecnie split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, związany z procesem odprowadzania podatku VAT. Dotyczy on transakcji B2B, tj. pomiędzy firmami. Oznacza to, że jeśli firma prowadzi działalność adresowaną do osób prywatnych, nie musi posiadać konta firmowego. 


Nie musisz, ale możesz


Chociaż wybór konta firmowego nie jest obowiązkowy, jego posiadanie wiąże się z wieloma praktycznymi zaletami, które warto poznać i rozważyć. Przede wszystkim opłaty za firmowy rachunek bankowy można wtedy wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Co więcej, poprzez konto firmowe możemy korzystać z wielu usług, które są bardzo pomocne w prowadzeniu firmy, a także uzyskać dostęp do lepiej oprocentowanych lokat lub tańszych kredytów.


Kolejnym atutem osobnego rachunku jest tworzenie nowej historii kredytowej, niepowiązanej z osobistą przeszłością, co może mieć niekiedy ogromne znaczenie w przypadku ubiegania się o większą pożyczkę. Ostatnią, lecz prawdopodobnie największą zaletą konta firmowego jest porządek w finansach - osobistych i firmowych. Wpływy na konto prywatne i firmowe nie powinny dotyczyć jednego rachunku, ponieważ może to z łatwością doprowadzić do nieporozumień na linii Urząd Skarbowy, przedsiębiorstwo i właściciel firmy.


Koniec końców, chociaż nie każdy przedsiębiorca musi posiadać osobne konto firmowe, to korzystanie z niego przyniesie mu znacznie więcej korzyści niż rezygnacja z tej możliwości.KREDYT DLA SPÓŁEK ZOO

  • Uproszczone procedury
  • Bez BIK prezesa i udziałowców
  • Wniosek i decyzja 100% online

Szukasz kredytu?

Sprawdź dostępne oferty finansowania dla Twojej firmy!